GearBest.com INT
GearBest.com INT

Kişisel Gelişim Nedir ve Cam Tavan Sendromu

  • 2 paylaşım

Kişisel Gelişim Nedir?

Yüzyıllardır bu soruya cevap aramakta düşünen insanlar; kişisel gelişim nedir? Aslında basit ama çok yönlü bir cevabı olan bu sorunun bence kısa ve öz açıklaması kendini aşmak ya da bu doğrultuda aşmaya çalışmak diyebilirim. Gelişim insan doğasının doğumundan ölümüne kadar sürekliliğini koruyan döngüsel bir devrim. Yürümek, konuşmak, yemek gibi kısaca tüm yaşamsal fonksiyonlar sürekli bir değişim ve gelişim içerisinde. İşte tam bu nokta da devreye, sıkışan bu düzenin temel sorunu devreye giriyor kişisel gelişim. Kendimizi sınırlayan dar kalıplardan kurtulmak için gerekli olan sorgu sistemidir kişisel gelişim. İçimizde baskıladığımız başarısızlığımızın nasıl giderebileceğimizin sistemidir kişisel gelişim. Yani kişisel gelişim nedir sorusunun o kadar çok cevabı var ki siz size uygun olanı seçip değerlendirdikten sonra başaraı basamaklarını birer birer çıkabilirsiniz.

Cam Tavan Sendromu Nedir?

Kişisel gelişim başlangıç aşamalarında en çok anlatılan örnektir cam tavan sendromu. Birde biz anlatalım zihnimizde canlansın. Pirelerle deney yapan bilim adamları keşfetmiş cam tavan sendromunu. Çılımı alışılmış çaresizlik diye tabir ettiğimiz bir olaydan ibaret. Konu şu: pireleri ağzı cam ile kapalı bir fanusun içine koyarlar. Alttan ısıtmaya başlarlar. Isıdan rahatsız olan pireler sıçramaya ve cam tavana çarpım düşmeye başlarlar. Bir süre böyle devam eder. Fanusun yüksekliği 30cmdir. Her sıçrama 30cm bu yükseklik pirelerimiz eşik değer olmuş durumda şuan. Peki cam tavan kalkınca ne ler olacak bakalım. Isıtma işlemi tekrar başlayınca pireler 30cmden fazla sıçrama yapmamaktadır. Yani pireler cam tavan sayesinde alışılmış çaresizliğe düştüler. Daha yükseğe çıkamayacalarına inandılar. İşte biz buna cam tavan sendromu diyoruz. Hepimizin bir cam tavanı var ve sınırlarımızı aşmaya çalışmıyoruz bile. Sanayi tipi insan modelini benimsemişliğimiz duvarlarımızı yıkmamızı engelliyor. Aslında yükseğe sıçrama kabiliyetimiz var ama bunu denemiyoruz bile.

Kişisel gelişim nedir sorusundan yola çıktığımız bu makalemizde basit ama derin bir anlam çıkarmaya çalıştık. Kısaca benlik bilincine var olan kişisel gelişim yöntemlerini etkileyen en önemli etken ola cam tavan sendromundan bahsettik. Sınırlarımızı aşıp kişisel gelişimin uçsuz bucaksız evrenininde yolculuk yapmaya çalıştık. Belki bir gün bizde cam tavanlarımızı aşıp devrim yapabiliriz. Olduğumuz yerde değil olabileceğimiz yerde olmak için mücadele ederiz.

Etiketler: , ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 2 paylaşım
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER
DMCA.com Protection Status