GearBest.com INT
GearBest.com INT

İş Hayatında Doğru Meslek Seçimi

  • 1 paylaşım

DOĞRU MESLEK SEÇİMİ

Ülkemizin iş olanakları oldukça geniş bir alana dağılmaktadır. Kişilerin meslek edinmeleri belirli kıstaslara tabi tutulmakla pekala mümkündür. Elbette bir meslek icra edecek, muhtemelen de geçimimizi sağlayacağız. Fakat bu mesleği ömrümüz boyunca yapacağımızı, bize etkilerini ve çevremize yansımalarını göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bunun için meslek seçiminde ölçütlerden bahsetmek istiyorum.

Beklenti

Bir mesleği hedeflediğimizde aslında o mesleğin icrasında beklentilerimizi ortaya koyarsak ileride sağlıksız bir yaşantının yollarını baştan kesmiş bulunuruz. Bu beklentiler maddi manevi anlamda olabilmektedir. Örneğin meslekten elde edeceğimiz kazanç bizi tatmin etmeyecekse yüksek ihtimalle o mesleği yapmak bize külfet getirmekten başka işe yaramayacaktır. Çalışma koşullarının yoğun olmamasını bekliyorsanız, yoğun işlerde uzun süre tutunamayacak ya da mutlu olamayacaksınız.

Yaptığınız işin bulunduğu mekan ya da çalışma ortamı, üretkenliğinizi etkileyen önemli faktörlerden biridir, üretmekten yoksun kalacağınız bir işi yapmak ne sizi ne de işvereninizi memnun eder.

Yetenek

Her işin icrasında makul düzeyde bir yetenek gerekir. Seçeceğiniz meslek yapabilirliğinizden yoksun olursa bu meslekte kalmanız da mümkün olmayacaktır. Burada kastedilen ne emek unsurudur ne de zeka; doğuştan gelen birtakım özelliklerimiz yeteneği ifade etmektedir.

Aidiyet

Meslek hayatımızın büyük çoğunluğu kapsar. Zamanımızı ve vaktimizi bol miktarda harcayacağımız bu olgu için önceliklerden biri de aidiyet duygusudur, benimseyemediğimiz bir işi yapmak sadece kısıtlanmayı ifade edecektir.

İlgi

İlgi duymadığımız bir alanda çalışmak birtakım engellenmeyen baskılara yol açacaktır ve işten zevk almamayı beraberinde getirecektir. Belirli aralıklarla bulunduğumuz çalışma alanında ilgi duyduğumuz bir işi yapmak başarının kaçınılmaz anahtarıdır. Yaptığı işe ilgi duyan insanlar o işte mutlaka enerji sarf edecek, ileriye taşınacak ve ustalaşacaktır. Bu sayede ne yorulacak ne de sıkılacaktır.

Bütün bu şartları sağlamış bir işte çalışacak veya çalışıyorsanız mutlusunuz demektir. Sizin mutluluğunuz ailenizin, iş arkadaşlarınızın ve yakın çevrenizin mutluluğu demektir.

Çalışılan iş kapsamında üretkenlik mevcutsa bu hem iş olgusunun nitelikli hale gelmesi hem de kalkınması demektir. Üreten toplum kalkınır, refaha erişir. Toplumun refahı demek ülkenin refahı demektir ve yaşadığımız yeri güzelleştirmek bizim elimizdedir.

Etiketler:
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 1 paylaşım
YORUMLAR

Bu yazıya 2 yorum yazılmış.
    Muzaffer dedi ki:

    emekliyseniz, personel servisi sektöründe çalışmak sizin için doğru meslek olarak gözüküyorsa ve kariyer hedefinizi bu yönde geliştirmek istiyorsanız istanbulda asiltur var. http://www.asiltur.com

    Lafzen dedi ki:

    Öğrencilik döneminde ilgi duyulan alanlara yönlendirilmeyen gençlerin hali ortada.. istemedikleri bir alanda eğitim alıp sonrasında istedikleri işlerde çalışıyorlar fakat ellerindeki diploma yaptıkları işlerle örtüşmüyor. Doğru rehberlik hizmeti verilmeli. http://www.lafzen.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER
DMCA.com Protection Status