Talaş, Matkap, Freze Koruyucular ile Gelen İş Güvenliği – bloggelisim atasehir escort
zengindulbayanlar jigolo ekspres vip jigolo jigolo olmak istiyorum

Talaş, Matkap, Freze Koruyucular ile Gelen İş Güvenliği

Talaş, Matkap, Freze Koruyucular ile Gelen İş Güvenliği

İş güvenliği
İş ortamı insanların toplum için bir şeyler üreterek insanlığa katkı sundukları yerlerdir. Bu ortam, bazıları için çok rahatken bazıları için ise çok yorucu ve tehlikelidir. Kimi çalışan bilgisayar başında oturup bir şeyler üreterek güvenli bir ortamda iş yaparken; bazı çalışanlar ise hayatları tehlikede, en ufak bir hatalarında ya kendilerine ya da karşısındakilere büyük zararları olabilecek bir ortamda üretime katkıda bulunur. Bu şartlarda risk altında çalışan insanların çalıştığı ortamlarda güvenlik tedbirlerine azami derecede dikkat etmeleri gerekir ve bu kişilerin çalıştığın mekânların en güvenli bir hale getirilmesi konusunda çok titiz çalışılması gerekir. Örnek verilecek olursa sanayi üretiminde büyük faydaları olan torna, freze, matkap tezgâhlarında çalışarak metal ürünleri üreten kişilerin bu tezgâhlarda çalışırken sadece dikkatli olmaları yetmez. Ayrıca çalışan kişilerin kullandığı ekipmanların da onları herhangi bir tehlikeye atmayacak şekilde düzenlenmiş olması gerekir. Çünkü bu tür tezgâhlarda ufak bir dikkatsizlik veya tedbirsizlik, sonunda düzeltilemeyecek sağlık sorunlarına veya ölümlere yol açabilir.
Talaş Koruyucu
Metale şekil verme işinde önemli olan torna tezgâhları, metal işlem sanayisinde önemli rol almaktadır. Bu ortamlarda çalışanların güvenlik tedbirleri olarak eldiven ve gözlük takması gerekliliğinden başka; torna tezgâhlarına da, metalin işlenmesi sırasında ortaya çıkan metal talaşlarının çalışanlara zarar vermemesi için, talaş korucu takılmış olması gerekir. Torna tezgâhlarında, donanım ayna ve torna ayna üzerine monte edilecek talaş koruyucular, çalışan operatörü yalnızca talaşlardan değil olası bir parça fırlamalarından da koruyacaktır. Bu sebeplerden ötürü, torna tezgâhlarında talaş koruyucu kullanmak gerekli ve önemlidir.

freze koruyucu

Metale şekil verme işinde önemli yeri bulunan diğer bir malzeme, freze tezgâhları da yeterli güvenlik tedbiri alınmış şekilde düzenlenmelidir. Bazen bu tezgâhları kullanan ustalar tarafından, işlerini yavaşlattığı ya da profesyonellikleri sebebiyle kendilerine bir şey olmayacağı gibi tedbirsizlik içeren düşüncelerden ötürü gereksiz olarak görülebilecek freze koruyucu diye adlandırılan parçaların tezgâhlara monte edilmiş olması gerekir. Freze talaş koruyucu, şeffaf olup kesim alanını gösterir ve çalışanları olası bir parça fırlamasından ve çıkan talaşlardan koruyarak, iş kazalarının önlenmesi konusunda önemli bir yeri vardır.
Matkap Koruyucu
Metal sanayi tezgâhlarında kullanılması gereken bir diğer önemli iş güvenlik malzemesi ise matkap koruyucu ekipmanlarıdır. Metalin delinmesi işinde kullanılan matkap tezgâhlarında kullanılması gereken matkap koruyucular sayesinde, iş esnasında sıçrayabilecek metal talaşlarından çalışanların zarar görmesi engellenmiş olur. Şeffaf olarak üretilen matkap koruyucu ekipmanlar, matkap tezgâhında iş yapan operatörün yaptığı işi rahatça görmesinde herhangi bir sıkıntı teşkil etmezken, güvenli bir matkap tezgâhı için olmazsa olmaz bir araçtır.

Unutulmamalıdır ki ne iş yapılırsa yapılsın önce güvenlik sonra iş anlayışında olunmalıdır. İnsan hayatı her şeyin ötesindedir. Güvenli ortamlar sağlamak ta iş güvenliğinin en önemli ayağını oluşturur. Sloganımız, bana bir şey olmaz değil önce güvenlik olsun; hem çalışanlarımız sağlam hem de yapılan işler sağlıklı olsun.

Kaynak: https://www.guncelmakina.com/

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. bir işyerinin devamlılığında en önemli faktörlerden birisi de iş güvenliği . iş güvenliği eğitimlerinin sürdürülmesi, kontrollerin sağlanması bazen esnafa ağır geliyor ama iş kazalarının azalması için iş güvenliği önemli. Devletimizin denetimleri artırarak iş güvenliğine daha da fazla önem vermesi gerekiyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?