YURT DIŞINDAN TELEFON GETİRTMEK AVANTAJLI MIDIR? – bloggelisim
zengindulbayanlar jigolo ekspres vip jigolo jigolo olmak istiyorum

YURT DIŞINDAN TELEFON GETİRTMEK AVANTAJLI MIDIR?

YURT DIŞINDAN TELEFON GETİRTMEK AVANTAJLI MIDIR?

Türkiye’de dolar kuru son yıllarda bir hayli arttı. Dışarıdan ithal edilen elektronik cihazlar genellikle dolar üzerinden satın alınarak ülkemize giriş yapmaktadır. Durum böyle olunca, elektronik cihazların fiyatında bir artış söz konusu oldu. Özellikle akıllı telefon fiyatları el yakmaya başladı. Tüm bunları üst üste koyup bir değerlendirme yaparsanız, vatandaşımızın akıllı telefonu daha ucuza almanın yollarını araştırmaya başlamalarının  doğal bir süreç olduğu görülecektir. O zaman yurt dışından telefon getirtmek avantajlı mıdır ? bir göz atalım.

Yurt dışında yaşayan gurbetçilerimiz de bu konuyu bildiklerinden dolayı, Türkiye’ye her geldiklerinde, yakınlarına eş ve dostlarına , akılllı telefon getirmeye başladılar. Eski yıllarda da muhakkak getiriyorlardı lakin, günümüzdeki kadar çok adette telefon getirilmiyordu. Artık ABD ve Avrupa’dan akıllı telefon getirtmek neredeyse moda haline geldi. Avrupa’da gurbetçi sayımız oldukça fazladır. Buna bağlı olarak Avrupa’dan ülkemize giriş yapan telefon sayısı da fazladır. Avrupa ülkelerinden sonra, son zamanlarda getirilen akıllı telefon sayısında hızla artış gösteren yer ise Suudi Arabistan’dır. Sebebi ortada aslında. Öncelikle Suudi Arabistan’da yaşayan gurbetçilerimizin olduğunu belirtmek gerekir. Ama sakın yanlış anlamayın , son zamanlardaki , ülkemize giren akıllı telefon sayısındaki artışın sebebi bu kez gurbetçilerimiz değil. Suudi Arabistan’da telefon fiyatları , Türkiye’ye göre daha uygundur. Neredeyse bazı telefonlarda 1000 TL gibi fiyat farkları oluşabilmektedir.  Suudi Arabistan telefon fiyatları listesine baktığınızda birçok telefonda fiyatların daha ucuz olduğu görülecektir. Umre ve hac görevlerini yerine getirmek için giden vatandaşlarımızın sayısında her yıl artış gözlenmektedir. Bu artışa paralel olarak , S.Arabistan’dan getirilen telefon sayısında da artış olmuştur.

Son yıllarda Irak’tan ülkemize getirilen telefon sayısında da artış gözlenmiştir. O bölgelere giden tırcılar geldiklerinde boş gelmiyorlar. Kanunlar gereği müsaade edilen miktarda telefon getirmektedirler. Bu telefonların bir kısmı sevdiklerine hediye edilirken , bir kısmı arkadaş ve tanıdıklara uygun fiyata satılmaktadır.  Yurt dışından telefon getirtmek avantajlı olmasa bu kadar vatandaşımız yurt dışından telefon getirtmezdi heralde. Yukarıda bahsedilen fiyat listesine bakıldığında fiyat farkının çok olduğu net bir şekilde görülmektedir. Yetkililerin bu duruma bir çözüm bularak ülkemize giren, akıllı telefon fiyatlarında bir düzenleme yapmaları gerekmektedir. Aksi durumda yurt dışından ülkemize giren telefon sayısı gün geçtikçe artacaktır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?