Türkiye’de Kahvenin Yükselişi – bloggelisim
zengindulbayanlar jigolo ekspres vip jigolo jigolo olmak istiyorum

Türkiye’de Kahvenin Yükselişi

Türkiye’de Kahvenin Yükselişi

Gönderen Adı:Necmettin Çoşkun

Gönderen E-postası:info@adiyamankervansaraykahve.net

Gönderen URL’si:https://www.adiyamankervansaraykahve.net/

“Türkiye’de Kahvenin Yükselişi”

Hazırlanışı maharet isteyen, sunumu da özen gerektiren Türkiye’de kahvenin yükselişi hakkında son dönemde medyada pek çok haber çıktı. Haberin birinde Türk kahvesinin lüks otellerde “her şey dahil” konseptlerinden çıkarıldığı geçiyordu. Uluslararası Kahve Organizasyonlarının istatistiklerine göre Türkiye’deki kahve tüketimi de 2012’ye nazaran 2016 yılında yüzde 16 civarında bir artış gösterdi. 2012 yılında kişi başı yıllık 595 gramlık Türk kahvesi tüketimi 2016’da 920 grama çıkmıştır. Marka yatırımı ve şubeleşme girişimlerine bakıldığında ülkemizde kahveye olan eğilim artış sürecindedir. Uluslararası kahve zincirlerinin Türkiye’ye pozitif yaklaşımı, daha fazla şube açılması ile gün yüzüne çıkmaktadır. Bu girişimlerle birlikte ülkemizde sadece Türk kahvesi değil, dünya genelinde kabul görmüş kahve çeşitlerine de büyük ilgi doğmuştur. Bu da daha fazla kişinin global kahve zinciri şubelerine kahve keyfi yaşamaya gittiği anlamına gelmektedir. Farklı demlenmiş kahveleri denemek ülke insanımızın hoşuna gitmiş denebilir.

“Kahve Pazarı Büyüyor”

Şehirlerde kentleşme olgusu, değişen yaşam dinamikleri ve iş yaşamında kahvenin yaygınlaşması gibi nedenlerle kahve tüketimi artmaktadır. Bu da Türkiye’de kahvenin yükselişi şeklinde özetlenebilecek bir sonucu doğuruyor. Söz konusu yükselişin bir göstergesi olarak, İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerimizde Coffee Festival’ler düzenleniyor. Festivaller kahve severleri buluşturan bir çatı vazifesi görmektedir. Global kahve devleri, makine üreticisi firmalar ve coffee shop girişimlerinin yanı sıra “kahve yanı lezzetler” ile kahveye dair tasarım firmaları ve çikolata firmaları bir araya geliyor. Örneğin İstanbul Coffee Festival’in ilk yılı ile üçüncü yılı arasında kahve dükkanı sayısı %120 artış göstermiş. İkinci yıl katılım sayısı, birinci yıla nazaran %30 artmış. Festival boyunca 4 günde 30.000 kişiye tadımlık kahve ikram edilmiş. Oluşturulan kahve kokulu atmosferde girişimciler ve üreticiler kavurma ekipmanları, kahve makinesi, süt ürünleri, kahve çeşitleri gibi fırsat ürünleri tedarik edip, yeni iş kapıları da bulabiliyor.

“Festivaller ve Başarı Öyküleri”

Ofislerde/işyerlerinde çayın yerini kahvenin alması da Türkiye’de kahvenin yükselişi adına ciddi bir göstergedir. Artık çay molası değil kahve molası konuşuluyor. Organize edilen programlarda “coffee break” alışkanlığı oluştu. Ancak bu, Türk kahvesinin anlamını yitirdiği anlamına gelmiyor. Kahve tüketiminin değişik lezzetler ve kokularla zenginleştiği anlamına geliyor. Ortada hızlı bir büyüme trendi söz konusu. Bilhassa genç kuşak birbirinden farklı kahve aromalarına son derece açık. Farklı lezzetler denemek artık normal karşılanır bir alışkanlık haline geldi. Görülen o ki çalışma ortamlarında ve şehir hayatında kahve tüketimi daha da yaygın hale gelecek. UNESCO tarafından kültür varlıkları listesine alınan Türk kahvesi, global kahve lezzetleriyle birlikte varlığını devam ettirecek. Halen ülkemizde tüketilen Türk kahvesi, bütün kahve tüketiminin %60’ını oluşturuyor. Türk kahvesi makinesi üreten bir firmaya göre kahve pazarının büyüme hızı ise %20’dir.

Sizde adıyaman kervansaray kahvesi siparişi vermek için tıklayın

(İletişim & Sosyal Medya)
ADRES:Altınşehir mah. Gazihan cad. No 28 Merkez/ADIYAMAN
WEB: https://www.adiyamankervansaraykahve.net/
7/24 DESTEK HATTI: 0506 773 94 74
E-POSTA: info@adiyamankervansaraykahve.net
FABRİKA: 0416 223 12 02
https://www.facebook.com/perrekervansaraykahve/
https://twitter.com/krvnsry02
https://www.instagram.com/adiyamankervansaraykahvesi/

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?